Jestli jste se definitivně rozhodli, že začnete své tělo týrat novým druhem pohybu a chcete tedy začít bruslit, vězte, že vás v tom nenecháme samotné a rádi poradíme, jak si začátky co nejvíce usnadnit a zpříjemnit.

Nejprve něco málo k vybavení. Dobře vybavený bruslař - začátečník by měl co do prvků výbavy a zejména ochranných prvků tak trochu připomínat profesionálního hokejistu. Ačkoli na dráze budete zpočátku zápasit převážně sami se sebou, hrozí vám prakticky stejná nebezpečí a úrazy jako na ledě při hokejovém zápase. Jen místo protihráčů budete potkávat stromy, dopravní značky či kolemjdoucí spoluobčany, místo puku vás do oka může trefit včela, motýl nebo třeba šiška, co upadla veverce v koruně stromu. A věřte, že svezení holého kolena či lokte na asfaltu bolí podstatně víc než totéž v provedení na ledové ploše.

Takže k bruslím minimálně helmu - už jen proto, že hlava vždycky padá na zem z větší výšky než ostatní části těla. Druhou nejdůležitější součástí výbavy jsou chrániče dlaní a zápěstí. Tyto dva ochranné prvky vozí i závodníci profesionálního inline pelotonu, v pohybu na bruslích nijak neomezují není proto prakticky žádný důvod je nevozit. Odřeniny dlaní a zlomená zápěstí jsou nejčastějšími úrazy nechráněných bruslařů.

Další důležitou součástí výbavy jsou brýle. Ti, kdo vozí dioptrie, jsou na to zvyklí a neřeší to. Těm, kteří nad použitím ochranných brýlí váhají, doporučujeme vyzkoušet reakci vašeho oka na hejno mušek či komárů projeté třicetikilometrovou rychlostí nebo na průjezd kolem pískoviště plného rozjařených dětí;-) Na druhou stranu, při úplných začátcích se s rychlejší jízdou nepočítá, tudíž riziko není tak velké.

Části těla, které jsou u bruslařů hodně na ráně, jsou lokty a kolena. Pro začátečníky jsou komponenty chránící všechny tyto velké klouby nezbytné, neboť se využijí při nácviku pádů, pokročilí bruslaři je však už tolik nevozí, neboť přece jen chrániče mohou při jízdě trochu omezovat. V současné době jsou u bruslařských chráničů k vidění i odlehčené varianty - místo kombinace tkaniny a plastové výztuže je použita jen tkanina (nejčastěji kevlar či jiný podobně odolný materiál). Tyto "light" chrániče vás neochrání před zlomeným zápěstím či roztříštěným loktem, nicméně pomohou od nepříjemných odřenin (kolikrát jste si už vyndavali kamínky z odřeného kolena?). Použití takových chráničů lze však doporučit jen zkušeným bruslařům.  

Takový hezky vystrojený bruslař-začátečník může tedy vypadat třeba takhle:

1. závod 2014 

Naši partneři

Kalendář

7. 6. 2015
In-Line 2015 - Sletiště

25. 7. 2015
O pohár NC Oaza - OC OAZA

Scroll to top