Není žádným tajemstvím, že in-line bruslení má velice příznivé vlivy na naši celkovou kondici a tělesné zdraví. Málokdo však ví, co vše se s naším tělem při bruslení děje, jaké svalové partie rozvíjíme a čemu se případně vyhnout, abychom předešli případnému zranění.

 

Důležité je správné rozcvičení svalů

Jízda na kolečkových bruslích je aerobní aktivitou, při které dochází stejně jako u jiných pohybových aktivit k namáhání a zkracování svalstva. Před jízdou a také po jízdě bychom tak neměli podcenit řádné protažení našich svalů. Stačí pár protahovacích cviků a 10 až 15 minut času a předejdeme tak potenciálnímu namožení nebo dokonce natržení některého ze svalů. Díky jízdě v předklonu a částečně nepřirozené poloze, ve které se při bruslení nacházíme, dochází také k nepřirozenému zakřivení páteře a nadměrnému stlačování plotének. Zkrátka při jízdě dostávají zabrat nejen svaly našich dolních končetin, ale také naše záda. Abychom jim ulevili, je vhodné jízdu v předklonu střídat s jízdou ve vzpřímeném postoji a zátěž pro naše záda tak zvyšovat postupně. Vhodnou prevencí je samozřejmě také správné protažení svalstva a pravidelný trénink.

Co se děje s naším tělem při bruslení

Kolečkové brusle a jízda na nich má skvělé účinky na dýchací a kardiovaskulární (oběhový) systém v našem těle. Jízdou na bruslích navíc redukujeme naši hmotnost, udržujeme tělo v kondici a zapojujeme celou řadu našich svalů. Nejvíce jsou zatěžovány svaly dolních končetin, dále zádové svalstvo (především vzpřimovač páteře a trapézový sval) a ženy jistě potěší fakt, že při bruslení dochází k zpevnění a formování boků a hýžďového svalstva. Málokdo také ví, že in-line bruslením lze spálit dokonce stejně kalorií jako při běhu. Rekreačním tempem resp. jízdou rychlou cca 10 km za hodinu spálíme cca 350 kalorií. Pokud však zrychlíme na cca 16 km za hodinu, je kalorický výdej již kolem 600 kalorií. To potvrzuje i Mirek Menšík, zástupce autorizovaného prodejce kolečkových bruslí K2 a Tempish z www.give.cz a dodává: „Měli bychom si hlídat také tepovou frekvenci, která by měla být kolem 150 tepů z a minutu. Pokud se chceme postupně na bruslích zlepšovat, doporučuji na bruslích strávit alespoň 3 hodiny týdně a ideálně tento čas rozložit do dvou až tří tréninků“.

Nepodceňujte ochranné vybavení

Ve srovnání se začátečníkem ovládá kolečkové brusle pokročilý bruslař samozřejmě lépe. Také však dosahuje při bruslení mnohem větší rychlosti, leckdy srovnatelné s rychlostí jízdy na kole. I při jízdě na bruslích tak hrozí možné zranění a obě skupiny bruslařů by tak jednoznačně měly dbát na svoji ochranu. Ať již patříte mezi začátečníky nebo pokročilé bruslaře, měla by být součástí vaší bruslařské výbavy také kvalitní helma, která ochrání vaši hlavu před zraněním v případě jakéhokoliv pádu a také sada chráničů pro ochranu loktů, kolen a dlaní.

1. závod 2014 

Naši partneři

Kalendář

7. 6. 2015
In-Line 2015 - Sletiště

25. 7. 2015
O pohár NC Oaza - OC OAZA

Scroll to top